Hétfő
Bézs Bahana meséje
Bézs kisvárosa más volt, mint a kisvárosok általában, mert az élén diktátor állt. Bár a diktátorok általában nem arról híresek, hogy békét és harmóniát teremtenek, Bézs vezetője, Bahana éppen azt tette. Bahana tudta, ha igazi vezetővé szeretne válni, meg kell hallgatnia másokat. A szomszédos városok képviselői gyakran keresték fel a bölcs Bahanát, hogy tanácsát kérjék.
Bézs városában nem létezett bűnözés mindaddig, amíg Szürke úr el nem lopott néhány ruhát, amelyek Sárgáék kertjében száradtak.
Bézs Bahana kérdőre vonta Szürke urat.
- Mi a baj? - érdeklődött kedvesen.
Szürke úr elmondta, hogy nem tud ruhát venni a családjának, Sárgáéknak pedig úgysem hiányzik, amit elvett.
- Hogyan oldjuk meg ezt a helyzetet? - kérdezte Bahana.
- Visszaadhatom a holmikat, és bocsánatot kérhetek - válaszolta Szürke úr - , bár az én problémámat ez nem oldja meg.
Bahana türelmesen figyelt.
- Továbbra is szükségünk van ruhákra. Talán megkérhetném a Sárga családot, hogy segítsenek nekünk, amíg ilyen nehéz időket élünk.
Bahana keze megérintette Szürke úr karját.
- Azt hiszem, ez egy nagyon jó gondolat. Majd meséld el, mi történt.
Majd távozott, bízva abban, hogy Szürke úr helyes döntést fog hozni.
Nem sokkal ezután a Smith család költözött Bézsbe. Mindenre és mindenkire csak panaszuk volt. Még alig pár hete éltek a városban, amikor Smith úr kihallgatást kért Bézs Bahanától - állítása szerint komoly ügyről volt szó a szomszédjával, Stantonnéval.
Smith úr és Stantonné nem tudott megegyezni, hogy a telküket elválasztó kerítést milyen színüre fessék. Bahana figyelmesen meghallgatta őket. Nemsokára azonban Smith úr és Stantonné olyannyira belemelegedett a vitába, hogy már kiabáltak egymással és észre sem vették, amikor Bahana kisurrant a szobából. Amikor visszatért, mindkettejüknek adott egy - egy vödör festéket.
Azok ránéztek a vödrökre.
- Itt valami tévedés van - mondták egyszerre.
Bahana mindkettejüknek a másik által választott festéket adta.
- Valóban? - kérdezte Bahana. - A vélemény olyan, akárcsak a kerítés. Azért emeljük őket, hogy megvédjük magunkat egymástól. Mindketten olyan szinüre festitek a kerítést, amilyet a szomszédotok választott. Ha képesek vagytok meglátni, milyen színek alkotják a másik világát, azzal megértésre tehettek szert. A másik oldalt mindig helyezzétek a magatok elé, és megtaláljátok a belső békét.
Az első benyomások: Ritkán fordul elő velünk, hogy mások a mi közbeavatkozásunk nélkül is képesek megoldani a gondjaikat. Ebben a mesében felismerhetjük: nem veszítjük el a kapcsolatot másokkal, de nyitottak vagyunk arra, hogy ők maguk találják meg a megoldásaikat.
Fogalmazd meg a szándékaidat erre a hétre! Ez a mese jól illusztrálja, mi a különbség a részvét és a jó szándék között. Amikor részvéttel vagyunk valaki iránt, érzelmileg belevonódunk a helyzetbe és hajlamosak vagyunk tanácsokat adni. A részvét magába foglalja, hogy a másik nem tudja, hogyan oldhatná meg a gondjait és szüksége van ránk. Amikor együttérzünk a másikkal, erőt adunk neki azzal, hogy támogatjuk az érzéseiben és bízunk abban, hogy szembe tud nézni a kihívásokkal.
Ezen a héten figyeld meg, mikor adsz tanácsot valakinek, és mikor támogatod az illetőt. Tűzd ki célul, hogy tudatosítod magadban, mennyivel több erőt adhat az, ha az együttérzésedről biztosítod a másikat, ahelyett, hogy tanácsokat osztogatnál neki.